Što je tvrdoća vode?
Imate li tvrdu vodu u vašem domu?
Tvrdoća vode je svojstvo vode koje ovisi o mineralizaciji odnosno o količini otopljenih kalcijevih, magnezijevih i drugih soli u vodi. Vrsta i količina otopljenih mineralnih tvari ovisi o kemijskom sastavu tla s kojim voda dolazi u kontakt i njegovim geofizičkim osobinama.
Tvrdoća vode se najčešće izražava u njemačkim stupnjevima °dH (njem. Deutsche Härte).
Prema razini tvrdoće vode određuje se kvaliteta vode, kako je prikazano u tabeli:
Tvrdoća °dH | Kvaliteta vode |
---|---|
0 – 5 | vrlo meka |
5 – 10 | meka |
10 – 15 | umjereno tvrda |
15 – 25 | tvrda |
> 25 | vrlo tvrda |
Kako nastaje kamenac u vodi?
Zagrijavanjem vode otopljene mineralne tvari izlučuju se kao kamenac što možete vidjeti kao bijeli talog na stijenkama i dnu posuđa prilikom kuhanja, na grijačima kućanskih aparata npr. kuhalima za vcodu i bojlerima, te na tuševima, slavinama i cijevima vodovodnih instalacija. Promjenom tlaka u sustavu može doći do ljuštenja vodnog kamenca, a to možete primijetiti na mrežicama slavina kao pijesak ili ljuskice.
Tvrdoća vode u većim hrvatskim gradovima.
Imena gradova su poredana prema abecednom redu.
Kako možete saznati imate li tvrdu vodu?
Ako imate problem sa ispucalom kosom i suhom kožom koja svrbi, ako ste primijetili da na glavi tuša i slavinama imate bijele naslage, da na njima voda prska na sve strane ili slabije izlazi, da vaše perilice za suđe i veš ne peru efikasno i često se kvare, da grijači na uređajima slabije griju vodu pa troše više električne energije, da koristite više šampona i deterdženata, …, to su sve pokazatelji da imate tvrdu vodu.
Meka voda u vašem domu
Omekšajte vodu, uštedite vrijeme i novac
Nema kamenca u cijevima i uređajima
Tvrda voda uzrokuje taloženje kamenca (kalcija i magnezija) u cijevima, bojlerima, mašinama za pranje rublja i suđa te uređajima za grijanje, što smanjuje njihov vijek trajanja i učinkovitost. Meka voda spriječava nakupljanje taloga kamenca, čime se produžava životni vijek uređaja i smanjuju troškovi održavanja.
Bolja učinkovitost deterdženata i sapuna
U mekoj vodi, sapuni, deterdženti i šamponi bolje pjene i efikasnije peru. Tvrda voda smanjuje njihovu efikasnost, jer minerali iz vode reagiraju sa sapunima, formirajući nerastvorljive naslage. To znači da se sa mekom vodom može koristiti manje deterdženta za istu količinu posla.
Dugotrajnija odeća i posuđe
Tvrda voda može uzrokovati brže habanje tkanina prilikom pranja i ostavlja tragove kamenca na posuđu i čašama, što može izgledati neprivlačno. Meka voda pomaže u očuvanju odjeće, posuđa te produžava radni vijek bojlera, mašina za pranje, kuhala za vodu i drugih uređaja koji pri radu koriste vodu.
Lakše čišćenje
Meka voda smanjuje stvaranje ružnih naslagama kamenca na slavinama, tuševima, tuš kabinama, kadama, umivaonicima i sudoperima koje ostaju nakon isparavanja tvrde vode. Time olakšava čišćenje i održavanje higijene u kući.
Mekša koža i kosa
Meka voda je blaža prema koži i kosi jer ne ostavlja mineralne naslage koje mogu izazvati iritaciju. To rezultira glatkijom kožom i mekšom kosom nakon tuširanja.
Bolji okus vode
Iako se razlike u okusu mogu razlikovati zavisno od navika, meka voda može imati prijatniji okus jer nema visok sadržaj minerala koji mogu dati vodi metalan ili blago gorak okus.
Manja potrošnja energije
Kamenac u/na uređajima za grijanje manjuje njihovu energetsku efikasnost, jer je potrebno više energije da se grijači zagriju kroz naslage kamenca. Meka voda smanjuje potrošnju energije jer nema kamenca, što će izravno smanjiti vaše račune za struju ili plin.
Višestruko štedi novac
Korištenje meke vode može dugoročno uštedeti novac i vrijeme, eliminirati uticaj kamenca na kućne aparate, smanjiti troškove servisiranja i produžiti vijek trajanja istih, smanjiti račune za struju ili plin te poboljšati kvalitetu života cijele obitelji.
Povećava vrijednost nekretnine
Vaš dom, osim ugodnog mjesta za život, vaša je velika investicija i kapital na koji u budućnosi računate. Meka voda u vašem domu, osim brojnih svakodnevnih prednosti može značajno doprinjeti očuvanju ili čak povećanju vrijednosti i konkurentnosti vaše nekretnine prilikom prodaje.
Kako omekšati vodu?
Načini omekšavanja vode
Omekšavanje vode je proces kojim se smanjuje tvrdoća vode, odnosno koncentracija minerala poput kalcija (Ca²⁺) i magnezija (Mg²⁺), koji su odgovorni za stvaranje kamenca u cijevima, uređajima za grijanje i kućnim aparatima.
Postoje različite metode omekšavanja vode:
Ionska izmjena
Ovo je najčešći način omekšavanja vode, gde se ioni kalcija i magnezija u vodi zamjenjuju ionima natrija (Na⁺) ili kalija (K⁺) pomoću specijalne smole. Ovaj proces se odvija u omekšivačima vode koji koriste smole za ionsku izmjenu.
Reverzna osmoza
Ova metoda koristi polupropusne membrane da ukloni minerale iz vode. Iako je efikasna, obično je skuplja i koristi se češće za omekšavanje manjih količina vode ili za kućne potre
Dodavanje kemikalija
U nekim slučajevima, kemikalije poput kristalne sode (natrijeva-karbonata) mogu se dodati kako bi se taložili kalcij i magnezij iz vode, čineći je mekšom.
Magnetsko ili elektronsko omekšavanje
Ove metode su još uvek kontroverzne i nema puno dokaza o njihovoj dugotrajnoj efikasnosti. Oni koriste magnete ili električne impulse da utiču na minerale u vodi, ali njihova primena je ograničena.
Ionski omekšivači vode
Preporuka stručnjaka
Ionski omekšivači vode najčešće su korišteni sistemi za omekšavanje vode. Oni funkcioniraju po principu ionske izmjene, gdje ioni kalcija (Ca²⁺) i magnezija (Mg²⁺), odgovorni za tvrdoću vode, bivaju zamijenjeni ionima natrija (Na⁺) ili kalija (K⁺). Ovaj proces se dešava kroz specijalne smole u omekšivaču, koje privlače i vežu ione kalcija i magnezija.
Kako funkcionira ionski omekšivač vode?
Spremnik sa smolom
U ionskom omekšivaču vode, važna komponenta je spremnik sa smolom koja sadrži sitne kuglice natrija ili kalija. Kada tvrda voda prolazi kroz ovaj spremnik, ioni kalcija i magnezija zamenjuju se ionima natrija ili kalija, čime voda postaje “mekša”.
Regeneracija smole
Vremenom, kuglice smole postaju zasićene kalcijem i magnezijem te se moraju regenerati kako bi nastavile da funkcioniraju. Ovaj proces se naziva regeneracija i uključuje ispiranje smole jakom slanom otopinom (natrijev-klorid ili kalijev-klorid). To vraća ione natrija ili kalija na kuglice smole, omogućavajući im da ponovo apsorbiraju kalcij i magnezij iz vode.
Ciklus rada
Omekšivači obično rade u nekoliko automatskih ciklusa:
- Omekšavanje – voda se omekšava dok se smola ne zasiti.
- Regeneracija – proces regeneracije smole
- Ispiranje – proces čišćenja sustava.